Zašto Nokia zaslužuje još jednu šansu?

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

Nokia Lumia 810Ukoliko poledamo put koji je Nokia prešla, složićemo se da se radi o gigantu koji je jednom bio sinonim za mobilni telefon, kvalitet, pouzdanost. TakoÄ‘e, videćemo poteze zbog kojih ova kompanija nije uspela da isprati promene koje su se dešavale u skorije vreme. Iako je Nokia moj Lovemark i moja vezanost za njih je često vrlo subjektivna, evo nekoliko razloga koji joj daju (bar) još jednu šansu.

Put kojim je Nokia išla

Dok su osnovne funkcionalnosti (poziv, sms, sat, alarm) mobilnih telefona bile u fokusu, Nokia je bila neprikosnovena. Pojavom Smartphone segmenta, Nokia je uspevala da drži korak (6600, 6630, ...) do određenog trenutka. Iako je, gledajući hardversku stranu, održala visok nivo kvaliteta, Android je promenio pravila igre i fokus prebacio na softver, aplikacije i povezanost svih aspekata u jedan (Google) ekosistem.

Na tom polju, Nokia se nije najbolje snašla. Kao odgovor na Open source Android, Nokia je "otvorila" Symbian sistem. Iako je Symbian^3 predstavljao napredak, tek je Nokia Belle (nakon Symbian Anna) predstavljao nešto što je trebao biti prvi odgovor na Android. MeÄ‘utim taj odgovor je prilično zakasnio. Uz kraće "izlete" i eksperimentisanje sa Maemo/MeeGo sistemima i relativno retko ažuriranje softvera, Nokia je izgubila dosta vremena.

Nokia Lumia 920

Povratak u igru: Nokia Lumia serija, PureView tehnologija i ostali patenti

Novembra 2011. godine, Nokia je svojom Lumia serijom (zasnovanom na Windows Phone sistemu) počela sa proaktivnijim delovanjem. Pored novog sistema, izgled i dizajn telefona se definitivno izdvojio od konkurencije. Kada se radi o samoj tehnologiji, treba istaći nekoliko stvari:

PureView tehnologija, koja je predstavljena lansiranjem modela Nokia 808 PureView, predstavlja "oversampling" tehnologiju koja uz 41-megapiskelnu kameru nudi mogućnosti na koje je Nokia posebno ponosna. Iako je telefon zasnovan na Symbian Belle sistemu, jasno je bilo da se radi o patentu koji će biti kec u rukavu za naredne modele. Ti modeli su sada tu (Nokia Lumia 920 i Lumia 820).

Nokia Lumia 920

Partnerstva sa Carl Zeiss-om i JBL-om jasno govore da nema kompromisa po pitanju optičkih sočiva i kvaliteta zvuka. Tehnologija "lebdećeg" sočiva treba da omogući odličnu stabilizaciju slike, dok veličina senzora omogućava odličan kvalitet čak i noćnih snimaka. 

Windows Phone 8: Put ka ekosistemu

Partnerstvo sa Microsoft-om je bilo jedno od retkih poteza koje je Nokia mogla da načini nakon propuštanja Android voza. Prvi Lumia modeli su po mom mišljenju bili test projekat za Windows Phone 7 sistem koji se, iako nije dostigao slavne visine, pokazao solidno kao sistem koji unosi ozbiljne promene. Ukratko o WP7 u tekstu o Samsung Omnia 7.

Windows Phone 8 ide korak dalje. Dovoljno je zanimljiva činjenica da cela Windows 8 svita deli istu osnovu i da će korišÄ‡enje aplikacija i povezanost različitih ureÄ‘aja (desktop, laptop, tablet, mobile, ...) biti znatno olakšano.

Još dve stvari treba uzeti u obzir: Prva je dominantna pozicija Microsoft Windows sistema na desktop i laptop ureÄ‘ajima, što teorijski predstavlja ulaz na to tržište i za ostale ureÄ‘aje. Druga je Metro interfejs kojem su proizvoÄ‘ači već počeli da se prilagoÄ‘avaju u vidu touch monitora i ekrana. Taj segment će u narednom periodu izmeniti način na koji "komuniciramo" sa monitorima.

Nokia Lumia Windows Phone 8 Office

Potencijalno otežavajuće okolnosti

Da priča ne bi ispala savršena, treba istaći potencijalne probleme:

Konkurencija. U ovom trenutku, jedina konkurencija koja direktno ugrožava Nokia telefone jesu HTC telefoni koji su startovali ranije. Zašto HTC? Zato što je kvalitet izrade telefona dosta sličan a uz to, HTC telefone je (skoro) uvek lako prevesti na Android platformu ukoliko vam se Windows Phone 8 ne dopada.

Windows. Nepisano pravilo sa Windows-om je takvo da svaki drugi prođe neslavno. Windows XP je bio super, Windows Vista nije ostala u najboljem sećanju dok je Windows 7 ispao dosta dobro. Da li će Windows 8 nastaviti niz?

Microsoft. Partnerstvo sa Microsoft-om je posebna priča. Jedna od negativnih strana se može videti u "gunjÄ‘anjima" dosadašnjih partnera. ÄŒinjenica je da svaka kompanija gleda svoje interese a ako se oni u nekom trenutku ne slažu sa interesima partnera - nema veze. Surface ureÄ‘aj je jedan od primera za to.

Development i ažuriranje. Ako kažemo da je fokus na softveru i servisima, ključna tačka su naravno ljudi koji ih razvijaju. Da li će developeri biti zadovoljni i motivisani da razvijaju servise i aplikacije? Da li će sam Microsoft nastaviti da unapređuje Windows Phone sistem i omogući redovno ažuriranje? Iskustvo sa prethodnim Nokia Lumia modelima koji neće dobiti update na WP8 pa i Surface uređaj sa Windows RT sistemom govore da tu ima razloga za brigu.

Kratak zaključak

Nokia je, u okolnostima u kojima se našla, verovatno povukla najbolje poteze koje je mogla da se vrati u trku. Dodatni skok u vidu novih patenata i oslanjanje na moćne partnere uliva još više nade da će stvari ispasti dobro. MeÄ‘utim, da bi sve tako i bilo, naredni koraci su od izuzetne važnosti. Više nema prostora za greške...

Mišljenja (11) 21.11.2012. 11:37

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

Lovemarks: Brendovi koje volimo

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

Lovemarks: The future beyond brandsDa li znate šta je brend? Brend je nešto što identifikuje proizvod i/ili uslugu kompanije  i ističe razliku u odnosu na proizvode i/ili usluge drugih kompanija. I dok se praktično sve kompanije trude da dostignu status brenda, retko se postavlja pitanje: Šta dalje? Postoji li nešto "veće" od brenda? Da li ste čuli za Lovemarks?

Šta su Lovemarks? 

Lovemarks Love-Respect axisAko kažemo da se građenje brenda zasniva najpre na kvalitetima proizvoda i usluga, onda možemo reći da je Lovemarks koncept koji unosi emocije kao komponentu u odnosu sa klijentima. Kako se iz samog naziva može pretpostaviti, misli se na pozitivne i tople emocije koje treba da osnaže vezu između Kompanije i Klijenta.

Lovemarks je pristup kojim kompanija teži da kod klijenata gradi lojalnost i poverenje koji često izlaze iz racionalnog okvira. Kako su emocije čoveka ipak dublje od odnosa cena/kvalitet, dobro i iskreno graÄ‘en Lovemark ima mnogo bolje izglede za plasman (novih) proizvoda i slobodnije eksperimentisanje čak i onda kada se oni ne pokažu baš najbolje. 

Ukratko: Lovemarks su brendovi koje volimo! Lovemark kompanijama praktično garantuje drugu šansu (neretko i više njih)

Koji brendovi imaju status Lovemark-a?

Lovemarks koncept je prvi put predstavljen širokoj publici u istoimenoj knjizi Kevina Robertsa, izvršnog direktora agencije Saatchi & Saatchi. U skladu sa tim, relevantni Lovemarks spisak, top listu i redovno ažuriranje možete naći na sajtu Lovemarks: the future beyond brands.

Ipak, treba napomenuti da Lovemark jedne osobe ne mora biti i Lovemark neke druge osobe. Zbog toga, u nastavku navodim neke brendove koji su moji Lovmarks:

Pino Silvestre1. Pino Silvestre - Brend koji mi je privukao pažnju još u detinjstvu. Najuočljiviji deo je vrlo zanimljiv dizajn ambalaže u obliku zelene šišarke a miris je dovoljno karakterističan da me vrati u detinjstvo i podseti na miris očeve kože nakon brijanja. Pino Silvestre je pravi primer da se Lovemark često prenosi i generacijama, što omogućava da brendovi opstanu na tržištu decenijama, pa i vekovima. Lino Vidal je našao kombinaciju koja od 50ih godina 20. veka nije menjala recept za uspeh.

2. Coca Cola - Kada bih mogao da se setim trenutka kada sam zavoleo ovo piće, ne bih mogao. Bio sam mali. Zašto sam ga zavoleo? Ukus je bio potpuno drugačiji od ostalih sokova. Prepoznatljiv dizajn flašice je sve to zaokružio. MeÄ‘utim,  zbog odreÄ‘enih razloga, gazirana pića sam mogao piti samo u posebnim prilikama poput roÄ‘endana i nekih drugih veselja. Mislim da je na taj način "utisnuta" ta pozitivna emocija koju vezujem uz ovaj brend. Kasnije, do mene dolaze i reklame koje Coca Cola bazira na ovoj osnovi.

3. Nokia - Ovaj finski proizvođač mobilnih telefona je svoj status pre svega stekao kvalitetom. Oni koji su bili korisnici mobilne telefonije početkom 21. veka, mogu imati samo reči hvale za modele poput 5110, 3210 i 3310... Ja ih na žalost nisam posedovao. Mislim da veliku zaslugu za emotivnu komponentu ima njiho slogan i poruka koju nosi "Nokia connecting people".

Mobilni telefon koristim već 12 godina a Nokia telefone koristim od 2006. godine. Ovo je možda pravi primer kako Lovemark prevazilazi čiste racionalne razloge. Svedoci smo da Nokia poslednjih godina nije povlačila poteze koji su joj išli u korist i po mišljenju velike većine - propuštala je prilike da održi korak sa vremenom i potrebama korisnika. Ipak, ja sam kao korisnik spreman da sačekam novi potez i pružim još jednu šansu, verujući da baš ova može biti ona prava. O verovanju u Nokia + Windows 8 ekosistem u nekom od sledećih tekstova.

Nokia connecting people

4. Eurocrem - Verujem da ovo nije potrebno dodatno objašnjavati. Ukus koji je jedinstven uz mogućnost "biranja strane" :) Ja više volim beli :) Ako bismo se igrali asocijacija, na reč palačinke, moja bi bila Eurocrem. Ovaj Lovemark je jedan od onih koji su zaslužni i za pružanje šanse drugim proizvodima istog proizvoÄ‘ača (koji su se isto tako odlično pokazali)

5. Plazma keks - ÄŒesto su pitanja o "Šta biste poneli kada..." situacijama. Verujem da bih na većinu prvo odgovorio sa Plazma keks. Bio sam mali, porastao sam, išao sam u školu, bio bolestan, zdrav, studirao, radio, putovao, odmarao... Plazma! Plazma je Lovemark koji ne zna za jaz izmeÄ‘u generacija, geografske ili neke druge granice (znam neke "strance" koji se raspituju kada ćemo im poslati Plazma keks). Sigurno postoje slični proizvodi, ali konstantna prisutnost u svim scenarijima je Plazma keks postavila tu gde jeste.

6. Guarana - Nisam veliki ljubitelj energetskih pića. Ako bih racionalno analizirao karakteristike, rekao bih da mi se sviđa ukus. Međutim, nekoliko stvari me čini jednim od onih koji redovno prate novine vezane za ovo piće. Tu je pre svega kombinacija njihove Sove, njihovog slogana "No sleep!" i njegove varijacije (npr. Make Love! No Sleep!). Tvrdim da su oni najbitniji sastojci ovog proizvoda.

Zatim, tu je još jedan potez koji me je prijatno iznenadio: 26.2.2010. je na kućnu adresu stigao paket sa uzorkom Guarane Mojito (pre zvaničnog lansiranja) uz molbu da putem kratke ankete prenesemo svoje prve utiske. Gest koji je pokazao da su voljni da se bar malo potrude i čuju reakcije njihovih krajnjih korisnika.

Kako do Lovemarks statusa?

Na početku sam rekao da je Lovemarks nešto "veće" od Brenda i da Brendovi treba njemu da teže. MeÄ‘utim, Lovemark gledano iz ugla Brenda nije "sledeći korak" već je korak broj jedan. Lovemark se gradi iskreno i čisto od početka. Zapamtite Lovemark se tiče emocija i nema poente setiti ih se tek nakon "računica" Brenda.

Koji su vaši Lovemarks? 

Mišljenja (7) 12.11.2012. 16:50

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

iDay 2012: Kad PiN Computers proslavlja rođendan

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

PiN Computers iDay 12 Master centarU subotu (20.10.2012.), u "Master" centru Novosadskog sajma je održan tradicionalni iDay u organizaciji kompanije PiN Computers koji, na ovaj način, ujedno proslavlja i rođendan. Poziv mi je zbog nekoliko razloga bio zanimljiv pa sam bez oklevanja pristao. Nisam se pokajao. Ali, da krenemo redom...

Očekivanje: Korporativna konferencija, videli smo to ranije

iDay konferencuju, PiN Computers organizuje godinama unazad a na ovo dešavanje zatvorenog tipa organizator okuplja svoje partnere, saradnike, klijente, ... Priznaću da imam predrasude, ali dešavanja ovog tipa u prethodnom periodu nisu predstavljale ništa naročito. Zašto sam prihvatio poziv?

Razlozi za prihvatanje poziva

Prvi razlog zbog kojeg sam prihvatio poziv je mesto dešavanja jer su ovakve konferencije van Beograda prava retkost. Sa prvim razlogom je uvezana i činjenica da je PiN Computers jedan od najvećih IT distributera u regionu i da je ono doba godine kada se svi spremaju za sledeću sezonu. Predstavljanje proizvoda za naredni period se može smatrati i nekom vrstom nagoveštaja svega što možemo očekivati na tržištu. Distributivni program ove kompanije to samo potvrÄ‘uje.

Možda najzanimljiviji razlog za prihvatanje poziva je sam poziv blogerima i Internet medijima. Na ovaj način, organizatori su želeli da bar malo "otvore" dešavanje i stvore priliku za eventualne buduće saradnje (što bi zaista bilo super). A kako je sve izgledalo?

Prvi utisak: Kao dete u prodavnici igračaka

WOW! Znam kako izgledaju sajmovi tehnike i znam kako umeju da budu impresivni. Zbog predrasuda, to nisam očekivao od izložbenog prostora u Novom Sadu. Ali, WOW! Boje, ureÄ‘aji, svetla, gadget-i, laptopovi, mobilni telefoni ... A to je tek prvi kadar onoga što sam mogao da vidim sa ulaza.

PiN Computers iDay izlozbeni prostor

Šetnja kroz izložbeni prostor je bila uživanje. Za "štandovima" su bili ljubazni i (vrlo bitno) informisani ljudi, a izloženi proizvodi su bili funkcionalni (pune baterije, priključeni na struju, obezbeÄ‘ena WiFi konekcija) pa su i kraći testovi doprinosili dobrom utisku. 

Formalni program konferencije

Prezentacije su se održavale u dve sale paralelno pa sam morao da iz programa biram ono što me najviše interesuje, što nije bio problem jer nije bilo previše "preklapanja" srodnih oblasti. Još jedno iznenaÄ‘enje: pune sale. Najviše utisaka sam poneo sa tri predavanja:

1) Blueberry

Ašli Đuričin i Goran Jeremić su predstavili nove proizvode koje možemo očekivati iz Blueberry-eve kuhinje. Pored novih NetCat tablet i GPS ureÄ‘aja, tu je i zanimljiv Android Dongle ureÄ‘aj (Cat TV?) koji će imati pristupačnu cenu i odlične performanse ako je suditi na osnovu demonstracije koja je tokom predstavljanja ureÄ‘aja tekla bez problema.

2) LG mobilni telefoni

Ne mogu se pohvaliti da sam do sada pratio asortiman Android mobilnih telefona kompanije LG. MeÄ‘utim, Branislav Stojanović (PiN Computers) i Radovan Jovanović (LG Srbija) su se potrudili da dobro predstave LG Optimus L seriju mobilnih telefona, zanimljivi LG Optimus VU i nove tehnologije koje dolaze iz LG-a. Jedna od njih je silicijum-jonska baterija koja treba da poboljša autonomiju ureÄ‘aja. Kao što sam već pomenuo, predstavljeni ureÄ‘aji su bili izloženi i dostupni za konkretnije "upoznavanje". To čini dobru kombinaciju koju treba što češÄ‡e primenjivati u praksi.

3) Nokia

Nokia, moj miljenik kada se radi o mobilnim telefonima, već u najavi ima zanimljiv period pred sobom. Tu je partnerstvo sa Microsoftom koje podrazumeva nove Windows 8 telefone ali i PureView tehnologija koja obećava velika unapređenja kada je reč o foto/video sadržaju sa mobilnih telefona. O tome će uskoro biti reči u posebnom tekstu.

Zelim Nokia Lumia 920

Verovatno sam subjekivan, ali Lumia 920 i Lumia 820 su ureÄ‘aji koji zaslužuju šansu i verujem da baš oni mogu da predstavljaju značajnu promenu koja je potrebna ovoj kompaniji. Na prezentaciji je demonstrirano bežično punjenje ureÄ‘aja, neke NFC funkcionalnosti kao i odličan zvuk, za koji izmeÄ‘u ostalog garantuje i partnerstvo sa JBL kompanijom. Ukratko, Nokia ima da ponudi proizvode koje jedva čekam da vidim u praksi.

Neformalni program ili "Kako je rođendanski party stavio tačku na I (kolo)"

Ovogodišnji iDay je imao radni naslov "I Kolo". Nekim logičnim pretpostavkama se moglo doći do veze izmeÄ‘u integrisanih kola, info kola, ali je tek parti dao još energičniju notu svemu i pojasnio zašto je bilo etno motiva i hostesa odevenih u nošnje.

Dejan Petrovic i Big Band

Party! Ali, ljudi, pravi party! Možda trube na prvi pogled nemaju taj prizvuk ali je Dejan Petrović sa svojim Big Bendom pravi majstor za fenomenalnu atmosferu. Ja koji ne mogu više da slušam izvoÄ‘enja Zaz i Adel, oduševljen sam kako to zvuči sa trubom. Za ovaj deo i kombinaciju savremenog i tradicionalnog - čista desetka.

Zaključak

Nema mnogo ovakvih dešavanja, posebno ih nema van Beograda. Jedan od interesantnijih detalja mi je prilično dobra organizacija i odlično informisani izlagači koji su na dobro formulisana pitanja iz publike spremno odgovarali i učestvovali u razmeni mišljenja.

Za sledeću godinu ostaje sugestija da se malo poradi na dodatnom povezivanju svih učesnika. Možda kroz ugovaranje manjih "radnih grupa", sastanaka, aktivnosti koji bi mogli da dodatno stvore i učvrste kontakte. Sve ostalo je bilo na visokom nivou.

Koristim priliku da se još jednom zahvalim na pozivu.

*napomena: Neke od slika preuzete su iz Flickr galerije Gorana Aničića

Mišljenja (1) 27.10.2012. 23:50

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

Info Security Day 2012: Mitovi i realnost

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

Info Security Day 4, Grand Casino Beograd, 19.4.2012.Zadovoljstvo mi je da sada najavim "Info Security Day 2012" na kome će (Grand Casino Beograd, 19.4.2012.) četvrte godine zaredom biti dosta reči o bezbednosti informacionih sistema i podataka. Potrudiću se da kao medijski sponzor adekvatno ispratim ovo dešavanje.

MeÄ‘u IT kompanijama koje će ove godine biti prisutne, nalaze se Kaspersky Lab, EMC/RSA, RSA, WebSense, Check Point, Coming, Veeam, VMware... Govornici: Vladimir Udalov - Kaspersky Lab, Dejan Levaja-NSS, Miloš Ljevaja - Security Engineer, Asseco i Eugene Rudinsky. Na sajtu možete pogledati detaljniju agendu i izvršiti registraciju za ovo dešavanje.

Info Security Day 4, Grand Casino Beograd, 19.4.2012.

Na ovom blogu je u više navrata iz različitih uglova pisano o bezbednosti informacija. U tekstu "Enigma" ste mogli da pročitate način funkcionisanja mašine koja je najviše zadavala problema savezničkim dešifrantima. U mini-serijalu posvećenom Alanu Tjuringu je dat osvrt na život čoveka koji je verovatno najzaslužniji za "razbijanje" Enigminih šifri. U tekstu o digitalnom potpisu sam opisao funkcionisanje javnog i tajnog ključa, a sve zaokružio tekstom "Social engineering" o najslabijoj karici - čoveku.

Mišljenja (3) 11.04.2012. 23:58

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

IBM Forum 2011 - Pametno poslovanje i upravljanje

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

IBM Forum 2011 - Pametno poslovanje i upravljanjeI ove godine IBM Srbija organizuje Forum koji će se, pod nazivom "Pametno poslovanje i upravljanje", 26. oktobra 2011. godine održati u Beogradu. Iako je dešavanje zatvorenog tipa, blog ITkutak.com je jedan od medijskih partnera ovogodišnjeg Foruma pa će po povratku biti objavljen i izveštaj. Ključne teme dešavanja su pametna analitika i pametna infrastruktura, tako da će sigurno biti zanimljivih detalja.

Dobrodošlicu će prisutnima poželeti Roman Radanov, generalni direktor IBM-a Srbije, Crne Gore, Makedonije i Albanije. Nakon toga će u 10ak minuta, generalni direktor IBM SEE, Mihai Tudor, predstaviti pametna IBM rešenja u SEE regiji i verovatno napraviti uvod za drugi deo programa. Program se izdvaja od drugih konferencija po tome što je akcenat stavljen na panel diskusiju za koju je i odvojeno najviše vremena. 

U nešto manje od 2 sata, koliko je odvojeno za panel, biće reči i diskusije o primenljivosti tehnologija i odgovarajućih infrastruktura u svakodnevnom životu. Forum će okupiti klijente, poslovne partnere i IT stručnjake pa će uz razmenu ideja i dosadašnjih iskustava biti reči i o lokalnim i globalnim trendovima. Lista pozvanih panelista je još jedna od stvari koja obećava da će prisustvo Forumu predstavljati pametno uloženo vreme:

  • - Slobodan Nedeljković, MUP, pomoćnik minstra i načelnik Sektora za analitiku, telekomunikacije i informacione tehnologije
  • - Saša Mitrović, Raiffeisen bank, načelnik Odeljenja za IT infrastrukturu i operativu
  • - Milan Simić, Telekom, CIO
  • - Olivera Vujinović, NIS, direktor direkcije za IKT
  • - Aleksandar Dragojlović, Poreska uprava, direktor Kancelarije za modernizaciju
  • - Mihajlo Jovanović, PTT, direktor Direkcije za IT i telekomunikacije
  • - Miroslav Jovanović, T-Mobile, CIO
  • - Christian Raetzsch, IBM, STG CEE Growth and Technical Sales Executive
  • - Michael Kehoe, IBM, Smarter Cities Product Manager for Industry Solution organization

 

Mišljenja (2) 25.10.2011. 14:58

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

SLAVKO ILIĆ

Autor ovog bloga je zaljubljenik u informacione tehnologije i njihovu primenu u svakodnevnom životu. Zastupnik pozitivne strane priče. Samostalni aktivista u poslu sa zmajevima. Ne lovi ih, komunicira sa njima. Ne boji se vetrenjača jer zna kako rade. Jednom rečju - Techtivist. Za sve ostale informacije i pitanja, tu su kontakt podaci.

Facebook: /ITkutak
Twitter: @ITkutak
Mail: ITkutak.com@gmail.com