Kada sam pre 5 godina imao priliku da testiram novi nivo zaštite On-line plaćanja koji je uvela Banca Intesa, moja pretpostavka je bila da kod prosečnog korisnika novih tehnologija dominira strah od nepoznatog. Da budem precizniji, korisnici se najčešće boje da će korišćenjem novih mogućnosti "nešto zeznuti" i imaju predrasudu da je to "prekomplikovano za njih".
Za ovih 5 godina se dosta toga promenilo. Te 2010. godine je elektronska trgovina u Srbiji bila u začetku, a tek 2011. godine je prvi put zakonom uvrštena u strukturu trgovina. Većina tadašnjih rešenja je patila od "dečijih bolesti" ali se i pored malog tržišta držala u igri i pratila trendove. Ali, to je bilo pre 5 godina. Današnja situacija je prilično drugačija. I nije. Istovremeno.
Pre 5 godina, svega 6,1% stanovništva je redovno koristilo prednosti On-Line naručivanja (ne nužno i plaćanja). Anketa MasterCard kompanije pokazuje da je 2014. godine čak 34% korisnika kartica iskoristilo mogućnost plaćanja putem Interneta. Ti se rezultati u velikoj meri poklapaju i sa podacima Republičkog zavoda za statistiku koji kažu da je u 2014. godini preko milion građana plaćalo robu i usluge preko Interneta. Na drugom mestu, odmah nakon kupovine odeće i obuće (~45%), nalazi se plaćanje računa (~35%). Na osnovu ovog značajnog rasta u proteklih 5 godina mogli bismo da zaključimo da onog straha od nepoznatog više nema? Ne baš.
Pored rasta i razvoja tržišta, treba uzeti u obzir da se i tehnološki pejzaž tokom ovih godina u dobroj meri promenio. Na primer, udeo "pametnih" telefona u odnosu na ostale se sa 15% (2011) popeo na 35% (2014). Na isti način kao što je Facebook doprineo popularizaciji "desktop" online komunikacije kod najšire publike (ovde ne mislim samo na mlađe generacije kojima je to došlo "prirodno"), tako su i za omasovljenje "mobilne" online komunikacije zaslužne aplikacije poput WhatsAppa i Vibera. Sve ovo je (bar posredno) imalo efekta za stvaranje "kritične mase" online kupaca i online prodavaca.
Nakon svih najava da će jednog dana mobilni telefon biti više od uređaja za komunikaciju - tu smo. Mobilni uređaji sve češće preuzimaju ulogu primarnog uređaja za komunikaciju pa i obavljanje dobrog dela poslova. Možda (još uvek) ne možete da programirate ili dizajnirate na telefonu kao na desktop/notebook računaru, ali se kod poslova koji zahtevaju mobilnost, fleksibilnost, koordinaciju i konstantnu povezanost - mobilni telefoni i tablet uređaji izdvajaju kao prvi izbor.
Banca Intesa je brva banka u Srbiji koja je uvela uslugu mobilnog bankarstva (2010. godine), tj. prva je prepoznala priliku u činjenici da je računar posedovalo oko 40% stanovništva a skoro svaki građanin je posedovao mobilni telefon. 5 godina kasnije, Intesa je svoj servis mobilnog bankarstva dodatno unapredila i prilagodila današnjim trendovima. Ako novu verziju aplikacije vidimo kao neku vrstu najave, može se reći da nas čeka zanimljiv period u mobile payment domenu. O čemu se tačno radi?
Intesa Mobi aplikacija je dostupna za Android i iOS uređaje. Aplikacija korisnicima nudi praktično sve mogućnosti koje korisnik ima i u ekspoziturama banke: provera stanja, plaćanje računa, prenos sredstava na druge račune, pregled kartica, obavljanje menjačkih poslova... Ukratko, aplikacija za mobilno bankarstvo korisniku sve ono što mu je potrebno - bez odlaska u banku, bez gužve, nema čekanja u redovima, bez "uklapanja" u radno vreme banke... Sve je dostupno 24h dnevno, 7 dana u nedelji, na dohvat ruke - na uređaju koji je dobro poznat korisniku.
Da biste koristili ove mogućnosti potrebno je da instalirate mobilnu aplikaciju "Intesa Mobi" i da se u bilo kojoj ekspozituri banke prijavite za korišćenje mobile banking usluge. Ovom prilikom želim da izdvojim 4 funkcionalnosti koje mogu dosta da znače korisnicima, posebno onim koji se još uvek boje da će nešto "zeznuti":
1) DEMO aplikacija - Iako je za korišćenje bitnijih servisa potrebna registracija, svaki korisnik i bez toga može da instalira aplikaciju "Intesa Mobi". Aplikacija sadrži DEMO sekciju koja u potpunosti izgleda kao prava aplikacija - samo podaci nisu pravi i za korišćenje registracija nije potrebna. Korisnik nema mogućnost da nešto "zezne" i ima priliku da bez ograničenja istražuje aplikaciju kako bi se u potpunosti upoznao sa njom. Smatram da je ovakav pristup edukaciji korisnika vrlo bitan i detaljno i ilustrovano uputstvo samo ide u pilog tome. Korisnicima pored informacije o postojanju m-banking aplikacije treba pokazati i da je laka za korišćenje.
2) Lokacije ekspozitura i bankomata - Ja većinu plaćanja i transakcija obavljam putem Online/Mobile banking servisa. Međutim, povremeno mi zatreba keš ili ekspozitura radi uplate. Jedna od korisnijih funkcionalnosti aplikacije je prikaz najbližih filijala i bankomata. Uz pomoć geolokacijskih servisa, aplikacija prikazuje vašu tačku na mapi i sve bankomate i filijale u vašoj blizini. Nema lutanja, a banka je preuzela odgovornost da lokacije budu ažurne.
3) Kontakt stranica - Svakome povremeno treba odgovor na neka pitanja i nadam se dosta ređe potreba da korisnik prijavi izgubljenu/ukradenu karticu. Intesa Mobi aplikacija nudi jednostavnu, jasnu i preglednu stranicu sa kontakt podacima banke. Na klik korisnika, aplikacija automatski poziva banku (ukoliko je kliknuo na broj telefona) ili otvara neku od odgovarajućih aplikacija (mail, FB, Twitter). Ovaj deo se može protumačiti kao želja banke da zaista bude dostupna klijentu i maksimalno mu olakša da stupi u kontakt onda kada mu je to potrebno.
4) mToken - Ukratko, priča o mTokenu je priča o zaštiti. Ovaj deo aplikacije se stara da sva komunikacija između Intesa Mobi aplikacije i banke bude zaštićena. Takođe, mToken se brine da proveri svaku vašu transakciju i osigura da ste je zaista želeli. Dodatno, mToken je tu da proveri vaš identitet i spreči da se aplikacija "klonira" sa jednog telefona na drugi uređaj. Uz sve to, mToken je i klasičan Intesa On-line banking podigao na novi nivo eliminišući potrebu za CD-om i tehnologijama koje su korisnicima često komplikovale korišćenje i ograničavale ih na određene platforme. Uz mToken, sada je izbor platforme za pristup Intesa On-line bankingu na korisnicima.
Za kraj ono najzanimljivije. Sledeći logičan korak je korišćenje mobilnog telefona kao sredstvo plaćanja. I pri tome ne mislim na zamenu vašeg mobilnog za robu ili usluge već na pravo korišćenje mobilnog telefona kao platne kartice. To jedva čekam da vidim u praksi a sva je prilika da nećemo dugo čekati.
Tehnologija se zove HCE (Host Card Emulation) a usluga Wave2Pay i trenutno je u pilot fazi u Srbiji. Intesa je najavila da će prva omogućiti korišćenje ove usluge svojim klijentima - u toku 2016. godine. Infrastrukturu koju je Visa razvila globalno svakako daje dobru startnu poziciju ovoj usluzi, a to što će u doglednom roku biti dostupna i u Srbiji me zaista raduje. 5 godina nakon početka, ne samo da smo u toku sa trendovima, u nekim aspektima smo korak ispred.
*vreme utrošeno na pisanje i objavu teksta je sponzorisano. Sadržaj, podaci i stavovi nisu sugerisani ni uređivani u skladu sa željama sponzora. Autor teksta stoji iza svakog napisanog reda.
24.07.2015. 11:04
nenad on 07.08.2015. 15:38
Imam utisak da se ova usluga i nije nesto rasirila po zemlji srbiji. osim par IT profesionalaca i bankarskih sluzebenika ne znam za druge. A po svetu su poceli mobilnimi tel d aplacaju i u gradskom prevozu
DJORDJE TOMIC on 10.08.2015. 21:42
NI JEDAN POSAO NIJE SRAMOTA RADITI, SAMO AKO JE TO U SKLADU SA LJUADUSKIM NORMAMA, TO JEST AKO SE NA POSTEN NACIN RADI
Atila on 10.08.2015. 21:42
Ova aplikacija je vrh i svako bi trebao da je koristi!
КориÑтио Ñам ИнтеÑа Моби Ñве до промене Ñофтвера на телефону, због редовног ажурирања... од тада из неког непознатог разлога не ради, тј. након уноÑа пина апликација пукне... Пробао Ñам да решим тај проблем и у екÑпозитури банке али и Ñа кориÑничким ÑервиÑом, али без уÑпеха. Колико Ñам приметио на Г плеју проблем није Ñамо до мог телефона или Ñофтвера... од тад Ñам уÑкраћен за ту уÑлугу, а потребна ми је и те како...
Autor ovog bloga je zaljubljenik u informacione tehnologije i njihovu primenu u svakodnevnom životu. Zastupnik pozitivne strane priče. Samostalni aktivista u poslu sa zmajevima. Ne lovi ih, komunicira sa njima. Ne boji se vetrenjača jer zna kako rade. Jednom rečju - Techtivist. Za sve ostale informacije i pitanja, tu su kontakt podaci.
Facebook: /ITkutak Twitter: @ITkutak Mail: ITkutak.com@gmail.com
Sta Vi mislite?