Put do samostalnog bloga: Hosting

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

Web hostingTekst bi trebalo da bude podrška Blogistici u nalaženju pravih informacija o tome kako postaviti svoj blog, gde i kako registrovati domen, gde naći hosting. Verujem da će na pomenutoj lokaciji biti više reči o svemu tome pa bih se ovde ograničio na neka moja iskustva i primere na koje sam nailazio u poslednje vreme.

U svetlu skorašnjih dešavanja sa 381blog sistemom, teško je zanemariti sve one blogere koji su se preko noći našli "na ulici". Većina je automatski kao rešenje prihvatila drugi, kažu sigurniji i ozbiljniji, sistem WordPress dok je dobar deo počeo da razmišlja o sopstvenom domenu. Dok se Eniac potrudio da navede prednosti samostalnog blogovanja, ja sam odlučio da malo pišem o hostingu, verovatno najtežem delu u donošenju odluke.

Hosting šta? 

Dakle, hosting je servis koji uprošteno predstavlja iznajmljivanje prostora na koji ćete vi potom smestiti svoj sajt. Kažem iznajmljivanje zato što se prostor ne kupuje već iznajmljuje najčešće na godinu dana.  Preporuka je da pre konačne odluke o mestu hostinga, isti i isprobate na mesec ili dva (iznajmljivanje na period od mesec dana je u 90% slučajeva moguć). 

Hosting gde? 

Univerzalnog odgovora na ovo pitanje nema. Za koji hosting se treba odlučiti najviše zavisi od vaših potreba, planova, ideja i često finansijskih mogućnosti. Neka varijanta koja je za nijansu bolja od solidne koštala bi nekih 5$ mesečno. Ono što se za te pare dobije može biti dovoljno za tri brosečna blogera (sem ako baš ne uploadujete video materijal i ostale velike stvari, a retki su takvi). Preporuka, na osnovu ličnog iskustva, koju mogu da udelim jeste da treba izbegavati domaće hostinge. Znam, mnogi bi sad bacili drvlje i kamenje na mene ali situacija jeste takva. Možda se i mogu izdvojiti par kompanija koje odlično posluju ali se u 95% slučajeva radi o preskupom reselling-u (to je kad neko kupi prostor na kilo a prodaje ga na gram - zvuči poznato? ne, ne meša ga sa paracetamolom :D ) Linkove koje bi možda trebalo pogledati su: WhipAnOrbit, Low Cost Web Hosting ili ako otprilike imate na umu šta tražite proverite na Find my host.

Na šta obratiti pažnju? 

Pre svega za neiskusne blogere najpotrebniji je cPanel i Fantastico. Ove dve stvari omogućavaju instalaciju, konfigurisanje i upravljanje sajtom "na klik". Za neiskusne blogere to su obavezni dodaci. Kada suzite krug, sledeći kriterijum bi morao biti UpTime. UpTime označava procenat vremena koje je server proveo online (najčešće se obračunava za period od godinu dana) i medju hostinzima treba tražiti one koji garantuju uptime od 99%. Prilično često se te garancije ne ispune (recimo bude 98%) ali u tom slučaju skoro uvek dobijete mesec ili dva dodatno hosting besplatno. U skorije vreme sam imao slučaj da vidim da je jedan forum nakon downtime-a od 12 sati izgubio podatke od proteklih 2 dana. Da nesreća bude veća, malo potom su prešli na drugi hosting, "domaći" i "povoljniji".. zbog kvara na jednom hard disku, downtime je bio 3 dana (downtime-vreme za koje je sajt bio nedostupan) a izgubljeni su podaci od proteklih 13 dana. Ali ne bih da vas plašim, 99% hostinga ako ništa drugo onda imaju bar redovan nedeljni backup što uz raid sisteme šanse za gubitak podataka svodi na 1%. :)

Kada predjete sve ove kriterijume ostaje da se odlučite za najbolji odnos cena/kvalitet. U taj proračun potrebno je uneti predvidjanje o broju posetilaca (mada sad hostinzi nude protok koji teško da možete da ispunite) i potrebnom prostoru za fajlove. U ovom delu "računanja" granicu izmedju vaših želja i realnosti povlačiće najčešće cena.

Malo naprednije 

Ja imam tu sreću da se ovaj blog nalazi na malo naprednijem vidu hostinga tzv. VDS-u. U pitanju je MiniVDS koji nema cPanel, Fantastico i slične klikabilne stvari ali je svejedno baš fensi. Ovakvi vidovi hostinga omogućuju da svoje pakete kreirate sa mnogo više opcija. Sloboda je neuporedivo veća i praktično prava igračka za sve koji bi da testiraju neke zanimljive stvari. Imam čak i SSH. Ali to za samostalnog blogera košta. Zato i ovom prilikom zahvaljujem mom prijatelju Milanu koji mi je otvorio oči i dopustio da ovaj paket sa njim podelim. ;)

Ovde ću stati jer ne bih da širim priču (zasad) previše. Pitanja, sugestije, komentari, predlozi, kritike i ostale stvari koje ne vidjam ovde često su dobrodošle :D

p.s. umalo da zaboravim. Priča oko samostalog blogovanja je vidjena mnogo puta ali se nekako čini da ipak to nije dovoljno.. kako god, za one koji bi da pročitaju nešto, nezaobilazno štivo su e-knjige BlogSessions od Blogowskog i BlogOsnove od Dragana Varagića .

31.01.2008. 19:32

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

Dudarim on 31.01.2008. 19:42

Добар текст, свако ко редовно блогује врло брзо ће пожелети да се одвоји од овдашњих блог заједница јер су технички кошмарно организоване...

Slavko Ilic on 31.01.2008. 22:24

Slažem se i koliko god želeo da podržavam domaće sisteme (jačanje blog scene i slične stvari) te "migracije" bih ipak okarakterisao kao pozitivne. To, po mom mišljenju, govori da sam bloger napreduje pa samim tim i uvidja da kao samostalan ima veću slobodu koja mu je i potreba.
Ipak, sistemi su jedna solidna polazna tačka i ko to nije prošao ne zna šta propušta :)

Milan on 01.02.2008. 01:23

Hahahaha, zasto mi neki delovi ovog teksta o domacim hostinzima deluju tako poznato :)

ps. Hvala za reklamu :)

Slavko Ilic on 01.02.2008. 11:21

jao, kad god tebi nešto deluje poznato ja nadrljam ;) ko zna šta će sad preduzeti :)
Za reklamu, nema na čemu, ionako mi sa tvog bloga dolazi dobar deo posetilaca :)

Deda on 01.02.2008. 15:04

Sta znaci imati sopstveni domen, shvatio sam tek nakon prekida rada sistema 381. ( i dalje mi je zao sto se to desilo)
Preporucujem svima koji zele da bloguju , upravo -sopstvani domen i sam svoj majstor...
Super je ovaj tekst, moze dosta da pomogne...

Slavko Ilic on 01.02.2008. 15:35

Zahvaljujem na pohvalama... Ako se niko ne prihvati tog posla, možda napišem i tekst o domenima mada je Eniac to dotakao a da ne pominjem BlogSesionss e-book.

Viktor on 01.02.2008. 16:09

Samo jedan ili dva teksta na bilo koju temu ne mogu da budu dovoljni, pa ne znam koliko da su dobri. Zato, samo napred sa tekstom o domenima.

Eniac on 02.02.2008. 01:18

Hej, hvala za linkovanje, sad smo napravili prilicno ozbiljnu pricu za nove blogere :) ne moraju ni malo da se muche :)

Slavko Ilic on 02.02.2008. 10:07

Samo Å¡to ja i dalje ne vidim tekst na tvom blogu a izgleda sam od retkih koji je uspeo da ga proprati na "Planeti Srbija" ;)

Eniac on 03.02.2008. 05:28

menjao sam server i nesto mi ne prihvata promenu dnsova u srbiji :(

Sta Vi mislite?

:

:

:

SLAVKO ILIĆ

Autor ovog bloga je zaljubljenik u informacione tehnologije i njihovu primenu u svakodnevnom životu. Zastupnik pozitivne strane priče. Samostalni aktivista u poslu sa zmajevima. Ne lovi ih, komunicira sa njima. Ne boji se vetrenjača jer zna kako rade. Jednom rečju - Techtivist. Za sve ostale informacije i pitanja, tu su kontakt podaci.

Facebook: /ITkutak
Twitter: @ITkutak
Mail: ITkutak.com@gmail.com