#BizBuzz09: Komunikacija u 140 karaktera

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

Komunikacija u 140 karakteraPrethodnih meseci mogli ste često čitati/slušati o važnosti online komunikacije u službi odnosa sa javnošÄ‡u. O ulozi Twittera kao predstavnika alata za komunikaciju u realnom vremenu se dosta pisalo kao i o mogućnostima/načinima njegove primene.

Početkom 2009. godine, aktuelizuje se online prenos konferencija, svaka nadmašuje prethodnu po broju objavljenih poruka ali... Sve se na kraju svodilo na teoriju i samostalno tweetovanje pod ugovorenim hashtagom. Korak napred je načinila BizBuzz konferencija kao prva koja je angažovala jednu osobu za Twitter komunikaciju sa zvaničnog naloga - mene.

Tweetovanje iz konferencijskih sala je sada već neminovnost, skoro svaki seminar je propraćen i video streamom pa je učešÄ‡e u online komunikaciji imperativ iz više razloga. Evo par crtica iz prakse:

Važna obaveštenja

Twitter se pokazao kao vrlo koristan kanal za brzo organizovanje i reorganizovanje. ÄŒesto se u toku realizacije projekata stvari menjaju u realnom vremenu i izuzetno je važno da bitne informacije budu plasirane bez velikog kašnjenja, što konciznije i jasnije na šta vas format od 140 karaktera i uslovljava.

BizBuzz tweetovanje

Izveštavanje

Verovatno najvidljiviji deo komunikacije je onaj koji se tiče konkretnih predavanja i predavača. Ovaj deo se deli na nekoliko segmenata od kojih izdvajam bitnije:

1. Podrška predavanju - postavljanje relevantnih informacija koje se tiču tekućeg predavanja, web adresa sa slajdova prezentacije, karakterističnih rečenica...

2. Posredovanje - Ove godine je bilo moguće postaviti predavačima pitanje preko Twittera. To je proširilo mogućnosti praćenja konferencije preko live streama i bar za korak približilo gledaoce konferencijskoj sali.

Tehnički detalji

Biti deo zvanične komunikacije sa sobom povlači deo odgovornosti vezanih za druge segmente organizacije. Bilo da se radi o učesnicima koji se nalaze u sali ili ispred monitora, važno je pratiti njihove reakcije. ÄŒesto je to jedini/najbrži način da saznate informacije na koje treba blagovremeno reagovati (npr. pojačati mikrofon, srediti šum na livestream-u, regulisati Internet konekciju...)

Ukratko

Dobra komunikacija na Internetu počiva na istim pravilima kao i dobra offline komunikacija. Važno je biti komunikativan i asertivan. Važno je optimizacijom ukazati na pozitivne strane. Najvažnije je biti prisutan i dostupan za razmenu informacija u svakom pogledu.

Zaključak: U poslednje vreme ste mogli često čitati/slušati o online PR-u. ÄŒinjenica je da znanje o tome postoji ali da je manjkalo prakse. Verujem da je BizBuzz prvi u nizu i da ćemo uskoro sa razmene znanja preći na razmenu iskustva.

06.11.2009. 11:09

Share on FacebookTweetPost on Google PlusShare with LinkedIn contactsSend via Email

Miloš Petrović on 06.11.2009. 11:24

Sve pohvale! Samo napred! Ovo je odličan primer. Što bi se reklo Kejs Stadi :)

mmilan on 06.11.2009. 12:38

"Tweetovanje iz konferencijskih sala je sada već neminovnost, skoro svaki seminar je propraćen i video streamom pa je učešće u online komunikaciji imperativ iz više razloga."

Izvini, ali preterao si :) Do sada sam bio kao učesnik ili organizator na nekih tridesetak stranih i domaćih konferencija i seminara i na prste (jedne ruke) mogu da nabrojim one gde je bar neko koristio twitter.

Mislim da postoji mnogo bitijih stvari od Twittera, u smislu same organizacije i promocije. Ako organizacija zabrlja nešto drugo twitter neće pomoći, ali dobro urađen posao bez ikakvog problema nadoknadi nedostatak twittera.

Kao i uvek sve zavisi od ciljne grupe, ako su ciljna grupa korisnici twittera onda je neophodan, ako u ciljnoj grupi imate par korisnika... snaćiče se sigurno oni i bez toga :)

Slavko Ilić on 06.11.2009. 13:00

Kao što je u tekstu navedeno, radi se o seminarima održanim u ovoj godini( redom: E-trgovina, BlogOpen, PRSrbija, BizBuzz i jučerašnja Tweetokracija). Konkretno se u tekstu radi o BizBuzz-u a ovaj blog je IT kutak pa sam pretpostavio da nema potrebe naglasiti oblast primene..

Naravno, procena Twittera kao alata za komunikaciju je nešto što se danas podrazumeva, tačnije ne samo Twittera već svakog drugog alata.

mmilan on 06.11.2009. 14:10

Facebook: 45 miliona promena statusa dnevno

Twitter: 20-25 miliona dnevni prosek

Slavko Ilić on 06.11.2009. 16:27

Ne razumem.. Trebalo je da menjamo FB statuse umesto twitter postova?

SSpin on 07.11.2009. 11:15

Milane, Twitter je tek nedavno u Srbiji doziveo da kazemo neki 'boom' i jos je u penetraciji.

A i u svetu, pre 2007. real time web nije bio toliko, aktuelan. Pa da, postojali tek zaceci.

U poslednje vreme (da ne mashim vremenske okvire), stvarno mnogi skupovi, pogotovo iz IT sektora, bivaju propraceni putem Twittera.

Propuste, hm, pa tesko da moze da nadomesti, ali trenutne izmene u programu, neplanirane okolnosti, iteko da ;-)

O Feedbacku da i ne govorimo. :)

Miss Cybernaut on 07.11.2009. 11:21

U poslednje vreme previse smo slusali o znacaju twittera a bez konkretnih dokaza o tome sta je i na koji nacin uradjeno, tako da je ovo zaista osvezavajuce procitati. Prepustiti slucaju konferenciju, ponasati se neprijateljski, prozivati predavace i gubiti kredibilitet favorizovanjem jednih ili jednog na racun drugog je sve ono sto ti, za promenu, NISI uradio.

Sto se mene tice ovo je bila jedina valjano ispracena konfernecija na Twitteru.

I da...hvala za hakovanje zvuka tokom crtanog filma u mojoj prezentaciji :) Ti i Sspin ste uradili super posao.

Sa srecom i hvala!

J

iwy on 17.11.2009. 17:06

kada mislite da date komentare o blogovima studenata na master studijama na ftn-u (www.draganvaragic.com)? pozz

Slavko Ilić on 17.11.2009. 23:12

Čim mi ostale obaveze dozvole da detaljnije pregledam blogove sa liste, postaviću koju reč o njima ;)

p.s. U daljoj komunikaciji, molim da mi se ne persira ;)

iwy on 18.11.2009. 17:32

U redu, nema persiranja ;)

Sta Vi mislite?

:

:

:

SLAVKO ILIĆ

Autor ovog bloga je zaljubljenik u informacione tehnologije i njihovu primenu u svakodnevnom životu. Zastupnik pozitivne strane priče. Samostalni aktivista u poslu sa zmajevima. Ne lovi ih, komunicira sa njima. Ne boji se vetrenjača jer zna kako rade. Jednom rečju - Techtivist. Za sve ostale informacije i pitanja, tu su kontakt podaci.

Facebook: /ITkutak
Twitter: @ITkutak
Mail: ITkutak.com@gmail.com